Data ważności karty – dlaczego trzeba jej pilnować?

Data ważności karty – dlaczego trzeba jej pilnować?

 Dlaczego data ważności karty jest taka ważna? Co może się stać, jeśli o niej zapomnimy? Czy ważność karty można przedłużyć? Każdego klienta banku gnębią tego typu pytania. Zamawiając i otrzymując kartę na nasz adres domowy, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak długo będzie ważna. Nawet, jeśli wcześniej wyczytaliśmy to w umowie. Karty kredytowe mogą mieć różne okresy ważności. Najczęściej wynosi on 2 lata, ale są także karty ważne 5 lat lub kilka miesięcy.

Kiedy zapominamy o utracie daty ważności karty, dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Nagle okazuje się, że wszystkie czynniki kart kredytowych na drodze naszych zakupów odrzucają operację, nie możemy wypłacić pieniędzy przy bankomatach, ani zapłacić za internetowe zakupy. Słowem – jedna wielka tragedia. Wielu klientów bankowych zastanawia się nad tym, czy termin ważności kart kredytowych można przedłużyć. Nie jest to możliwe, ponieważ karta po utracie daty ważności zostaje automatycznie zablokowana. Potem pozostaje nam czekanie na nową kartę, co może irytować, gdy jesteśmy przyzwyczajeni płacić wyłącznie w ten właśnie sposób.

Data ważności kartyWażność karty kredytowej – jak się pilnować, by nie być niemile zaskoczonym?

Aby uniknąć niemiłych zaskoczeń, gdy nagle nie będziemy mogli zapłacić kartą i przy próbach dokonywania operacji odmówi nam posłuszeństwa, dobrze jest uważnie czytać wszystkie paragrafy umowy z bankami. W każdej umowie na kredyt z kartą płatniczą lub na samą kartę płatniczą powinna być zawarta informacja, na jaki okres dana karta jest ważna.

Dzięki temu, że zapamiętamy tę datę, będziemy lepiej przygotowaniu i zgłosimy się do banku po nową kartę, która będzie mogła dotrzeć na nasz adres jeszcze zanim ta stara karta straci swoją ważność. Chodzi tutaj o pewną płynność i niepozostanie w sytuacji bez wyjścia. Jeśli ktoś zdążył odzwyczaić się od stania w kolejce do okienka w banku, powrót do tego rozwiązania będzie dla niego prawdziwą katorgą. I nie pomogą tutaj wcale pogaduchy ze starszymi paniami, czekającymi na swoją kolej do obsłużenia w placówce bankowej.

Ważność karty kredytowej – banki przypominają

Banki pomagają w problemie pilnowania terminów ważności i wznawianiu kart płatniczych. Jeśli użytkownik banku korzysta regularnie z konta internetowego oraz skrzynki mailowej, wiadomość o zbliżającym się upływie terminu ważności karty będzie przesłana w specjalnym mailu. Banki znają także numery naszych telefonów, więc nie ma problemu, aby tego typu informacja dotarła do nas także drogą esemesową. Jak widać, technika i nowoczesne narzędzia komunikacji usprawniają wymianę informacji, pod warunkiem, że wszelkie nasze dane w bazie bankowej są aktualne. W sytuacji, gdy nagle karta straci ważność, a trzeba czekać jeszcze kilka tygodni na nową, jako konsumenci nie czujemy się zbyt komfortowo. Dlatego wszelkie elektroniczne przypominacze terminów w naszych urządzeniach mobilnych robią naprawdę świetną robotę, abyśmy mogli wszystkie sprawy dotyczące płatności trzymać w należytym porządku. Nieważne karty kredytowe należy przesłać pod wskazany w placówce bankowej adres.