Depozyt pieniężny w banku – co to jest?

Zdecydowana większość Polaków nie trzyma swoich oszczędności w tak zwanej skarpecie i decyduje się na ulokowanie finansów na koncie. Wszak kto z nas nie posiada własnego rachunku bankowego? Pomimo bardzo dużej popularności wielu instrumentów finansowych udostępnianych przez banki, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym jest depozyt pieniężny w banku. W tym artykule nie tylko zdefiniujemy, czym jest, ale podpowiemy też jak go złożyć, jaka jest jego maksymalna kwota oraz czy nasze pieniądze są w banku bezpieczne. Zapraszamy do lektury!

Co to jest depozyt pieniężny w banku?

Depozytem pieniężnym w banku nazywamy każdą formę pozostawienia gotówki w banku. Na nowy podpisanej umowy, klient przekazuje określoną kwotę pieniędzy drugiej stronie, czyli bankowi. W zależności od umowy środki te mogą być oprocentowane. Również i czas depozytu określony jest w umowie.

Depozyt pieniężny to po prostu suma pieniędzy, która klient zdecyduje się wpłacić na konto, lokatę lub każdy inny instrument finansowy prowadzony przez bank, niezależnie od tego, na jaki czas zostanie tam umieszczona. Może przybrać on różne formy, chociażby lokaty terminowej czy rachunku depozytowego.

Wyróżniamy trzy rodzaje depozytów pieniężnych w banku:

Depozyty bieżące, które zawierane są na czas nieokreślony, a klient w każdej chwili może wycofać znajdujące się na nich środki;

  • depozyty terminowe, czyli znane nam wszystkim lokaty terminowe;
  • depozyty oszczędnościowe, które są połączeniem dwóch wcześniej wymienionych form depozytów.

Klient może wpłacać i wypłacać środki bez utraty odsetek. Pamiętaj, że w przypadku depozytów oszczędnościowych, zazwyczaj tylko pierwsza wypłata danego miesiąca jest darmowa?/!

Jak złożyć depozyt pieniężny w banku?

Depozyt pieniężny w banku można złożyć poprzez udanie się na wizytę w jego placówce. Pracownik banku udzieli informacji o możliwych formach umiłowania środków finansowych oraz przedstawi zyski i ograniczenia z nich płynące.

Złożenie depozytu pieniężnego w banku możliwe jest również bez wychodzenia z domu! Jeśli jesteśmy pewni tego, z jakiego produktu oferowanego przez bank chcemy skorzystać, wniosek o jego otworzenie możemy złożyć online.

Ile może wynosić depozyt pieniężny w banku?

Kwota depozytu pieniężnego w banku zależy od jego rodzaju. W przypadku kont osobistych i oszczędnościowych zazwyczaj nie istnieje żaden górny czy dolny limit, ile pieniędzy można mieć na koncie, a suma umieszczonych środków może być, w teorii, nieograniczona.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku lokat terminowych, gdzie w zamian za określone w umowie odsetki, klient zdecyduje się na „pożyczenie bankowi” swoich pieniędzy. W zależności od wybranej oferty, bank może ustalić zarówno minimalną, jak i maksymalną kwotę depozytu, która musi być wpłacona w celu otworzenia lokaty.

Czy depozyt pieniężny w banku jest bezpieczny?

Depozyt pieniężny w banku jest instrumentem bardzo bezpiecznym. Nawet w przypadku ogłoszenia przez bank niewypłacalności, kwoty zgromadzone na jego produktach, których wartość nie przekracza 100 000 euro, gwarantowane są przez pieniądze Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Upraszczając, to BFG zwróci pieniądze w przypadku bankructwa Twojego banku. Pamiętaj, że kwota gwarantowana przez Fundusz zawiera w sobie również odsetki z lokat, które naliczone zostały do dnia splajtowania banku.