Dwa konta w jednym banku – czy to możliwe?

Dwa konta w jednym banku – czy to możliwe?

 

Czy opłaca się posiadać dwa konta w tym samym banku? Jakie płyną z tego korzyści i czy we wszystkich bankach można sobie pozwolić na takie rozwiązania? Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej temu problemowi. Okazuje się, że w większości banków każdy klient może posiadać tylko jedno konto. To niezależne od tego, ile pieniędzy można mieć na koncie. Dwa konta w jednym banku są często mylone w dwoma rachunkami oszczędnościowymi, a to jest różnica. Jeśli klient w danym banku zakłada konto, może na nim prowadzić kilka rachunków oszczędnościowych. Na jednym zgromadzić można środki na codzienne życie, a na drugim gromadzić pieniądze na jakąś ważną inwestycję. Wiele osób tak robi i bardzo ceni sobie tego rodzaju rozwiązanie. Operowanie dwoma rachunkami oszczędnościowymi na jednym koncie pozwala na oddzielenie finansów oraz bardziej racjonalne ich wydawanie. Jeśli przejdziecie się do najpopularniejszych polskich banków i zapytacie, czy można otworzyć zupełnie nowe konto, mając już tam założone wcześniejsze, spotkacie się z odmową. Jedyne, co w tej kwestii może zostać zaproponowane – to rachunek dodatkowy, funkcjonujący obok tego, z którego korzystaliśmy już wcześniej.

Dwa konta w jednym banku
Dwa konta w jednym banku

Dwa konta w jednym banku – działamy praktycznie

Praktyczne zastosowanie konta może więc polegać na operowaniu kilkoma rachunkami bez konieczności zakładania kolejnych. To bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na tym, by firmowe przychody zostały oddzielone od prywatnych, chociaż nie wpływa na gwarancję kwoty pieniędzy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Podziałów można dokonywać także w oparciu o inne zjawiska. Jeden rachunek służyć może do przelania zwykłej wypłaty, na drugi wpływać może zwrot podatku za dany rok, trzeci rachunek poświęcić możemy na gromadzenie funduszy mających pomóc komuś z najbliższych, w ramach gotówki prowadzonej na czarną godzinę. Możliwości jest wiele, ponieważ niektóre z banków zagranicznych mają dozwoloną dowolną ilość otwieranych rachunków. Czy to dobrze, czy źle – pozostawiamy już Waszej ocenie. Czy można z czasem zrezygnować z jednego rachunku, jeśli wyda nam się niepotrzebny? Tak. Często robią tak przedsiębiorcy w momencie zamykania działalności gospodarczej.

Dwa konta w jednym banku – rezygnacja z jednego rachunku

Zamykanie działalności gospodarczej wiąże się także z zamknięciem wszelkich kont firmowych. Nie odczuwamy przy tym żadnej straty, ponieważ jeden z rachunków po prostu znika, a ten, który służyć nam miał prywatnie – zostaje. Dwa konta w jednym banku to zbyt duże zagmatwanie sytuacji. Do tego trzeba jeszcze dodać, że na współczesnych kontach bankowych istnieją także tzw. rachunki techniczne, gdzie można kierować wszelkie opłaty kredytowe, później odciągane przez należne instytucje. Nie musimy się niczym martwić, wszelkie płatności wykonywane są w terminie. Warto skorzystać z opcji dwóch rachunków, ponieważ koszty prowadzenia zredukowane są do minimum. Często banki przygotowują liczne promocje tego typu kont, gdzie prowadząc na jednym dwa rachunki, możemy płacić tylko za jeden. Dla osób poświęcających dużo czasu na operowanie kapitałem jest to niezwykle wygodne rozwiązanie.