Ile można zapłacić gotówką? Limit transakcji 2023

Mogłoby się wydawać, iż w czasach, kiedy to zdecydowana większość z nas ma możliwości uregulowania zobowiązań za pomocą karty płatniczej, telefonu, zegarka, BLIK-a czy innych opcji nie wymagających pieniędzy w portfelu, gotówka będzie powoli odchodzić do lamusa. Nie jest to oczywiście stwierdzenie prawdziwe, a gotówka w wielu krajach dalej ma się świetnie. Do społeczeństw w których używa się głównie banknotów należy chociażby trzecia gospodarka świata, czyli Japonia. Również i w Polsce płatności gotówkowe przeżywają istny renesans i z powrotem stają się powszechniejsze wśród konsumentów. Niestety, istnieją pewne limity dla transakcji gotówkowych i to właśnie one będą przedmiotem tego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Limit transakcji gotówkowych 2023 – ile będzie można zapłacić?

Zgodnie z wcześniejszymi zapisami prawnymi, od dnia 1 stycznia 2023 roku, limit transakcji gotówkowych pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą miał wynosić 20 tysięcy złotych. Ostatecznie, rząd wycofał się z tego pomysłu i odstąpiono od nakładania limitu transakcji gotówkowych w relacji przedsiębiorca – konsument. W przypadku transakcji pomiędzy dwoma firmami, limit ten od nowego roku zostanie utrzymany na poziomie 15 tysięcy brutto.

Co istotne, wraz z początkiem 2023 roku, w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, w sytuacji, kiedy kwota transfery będzie przewyższać 15 tysięcy złotych, musi być ona dokonana w formie bezgotówkowej, niezależnie od wcześniejszych ustaleń pomiędzy stronami.

Czemu limit transakcji gotówkowych stale się zmniejsza?

Limit transakcji gotówkowych zmniejsza się praktycznie każdego roku. Podstawowym celem ograniczenia płatności gotówką jest próba walki z szarą strefą. Kto z nas nie spotkał się z sytuacją, kiedy zaoferowano nam możliwość tańszego zakupu usługi bez faktury, płacąc tylko gotówką? Tego właśnie zjawiska chciałby pozbyć się każdy rząd.

Wiele osób uważa również, iż koniec gotówki równa się końcowi wolności osobistej. Płatności gotówkowe pozwalają na zachowanie anonimowości. W przypadku płatności bezgotówkowych, każda nasza transakcja zostaje odnotowywana w systemie i na koncie, co pozwala na śledzenie ruchów zakupowych praktycznie każdego konsumenta.

Jak ominąć limit transakcji gotówkowych?

Ominięcie limitu transakcji gotówkowych jest niezwykle ciężkim zadaniem. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Finansów, nie jest dozwolony podział faktury na kilka transakcji w celu dokonania płatności gotówkowej. Nie pomoże również płatność w walucie zagranicznej. Również podział zapłaty na kilka mniejszych transakcji może skutkować wizytą urzędu skarbowego.

W związku z powyższym, nie istnieje żaden w pełni sprawdzony sposób, który pozwoli na ominięcie limitu transakcji gotówkowych. Sprawa jest prosta – chcemy zapłacić dużo pieniędzy, musimy złożyć depozyt pieniężny w banku.

Przekroczenie limitu transakcji gotówkowych — konsekwencje

Karą, która spotka przedsiębiorcę w przypadku przekroczenia limitu transakcji gotówkowych, w transakcjach business to business będzie brak możliwości wliczenia takiej sprzedaży w koszty.

W przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną, nie obowiązuje żaden limit transakcji gotówkowych, więc płatność gotówką, niezależnie od kwoty, nie wiąże się z konsekwencjami.