Jak działa karta kredytowa i dlaczego warto ją posiadać?

Jak działa karta kredytowa i dlaczego warto ją posiadać?

 

Karta kredytowa jest jedną z najbardziej sprawdzonych i praktycznych form płatności. Dzięki posiadaniu karty kredytowej, możemy zapłacić za dowolnie wykonane zakupy bez konieczności operowania gotówką. Nie trzeba więc chodzić na zakupy z portfelem. Jeden użytkownik może korzystać z niezliczonej ilości kart kredytowych, pod warunkiem, że każda karta odpowiada wybranemu kontu w banku. Dziś wyrobienie karty kredytowej wymaga minimum formalności i zabiegów czysto administracyjnych. Wniosek o kartę kredytową wypełniamy w banku na miejscu, trzeba też zaznaczyć, że istnieją osobne oferty kredytowe, do których dołączona jest karta kredytowa, a my dzięki temu możemy operować gotówką w dowolnie wybranym przez nas czasie. Karta kredytowa w użyciu działa w banalnie prosty sposób. Można za jej pomocą uiszczać opłaty terminalowe wszędzie, gdzie jest to możliwe – w supermarkecie, restauracji, za wykonanie konkretnej usługi. W tej chwili przybywa miejsc, gdzie można płacić kartą. Jeszcze kilka lat temu nic nie zapowiadało takiej rewolucji.

karta kredytowaJak działa karta kredytowa – porady dla początkujących

Kartę kredytową najczęściej klient banku otrzymuje w terminie do trzech tygodni od momentu złożenia zamówienia w placówce. Jednakowy czas oczekiwania obowiązuje w przypadku osób zamawiających zupełnie nowe karty kredytowe, jak i osób, które czekają na wznowienie karty płatniczej z wyczerpanym już terminem ważności. Karta kredytowa na adres domowy przychodzi zawsze przesyłką poleconą, tak więc przy jej odebraniu listonoszowi należy się pokwitowanie. Pin karty kredytowej może zostać nadany już przy rozmowie z konsultantem, najczęściej przychodzi on w przesyłce razem z kartą, w maleńkiej kopercie, może być też w formie zdrapki. Specjalnie na nasze życzenie możemy sobie nadać samodzielnie pin. Można to zrobić na stronie naszego konta internetowego w specjalnej zakładce. Osobiście wybrana liczba, kojarząca się z jakąś ważną datą, jest znacznie łatwiejsza do zapamiętania, aniżeli przypadkowy zlepek cyfr.

Jak działa karta kredytowa – z debetem czy bez?

Jeśli mamy możliwość wyboru właściwej karty dla naszych potrzeb finansowych, to poleca się karty debetowe. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie ze środków nawet wtedy, gdy saldo dodatnie zostanie niemal w pełni wyczerpane. Karty debetowe są bardzo praktyczne, ponieważ pozwalają czuć się pewnie w sytuacjach, gdy mamy nieco pod górkę z wydatkami. Każda karta kredytowa w oryginalnej formie posiada specjalny kod. Umieszcza się go w specjalnej rubryce, w czasie robienia zakupów przez Internet, jeśli nie mamy ochoty robić tradycyjnego przelewu. Z kartą kredytową wszelkie płatności regulowane są znacznie płynniej i szybciej. Niewątpliwie należy ona do najczęściej stosowanych i najnowocześniejszych metod płatniczych XXI wieku. Wyróżnić też możemy karty płatnicze dla przedstawicieli różnych grup wiekowych. Rodzice chcący uczyć swoje dzieci oszczędności od najmłodszych lat mogą zdecydować się na tzw. karty nadpłacone, gdzie w regularnych odstępach czasowych przelewają środki na potrzeby dziecka.