Rozsądna spłata karty kredytowej

Rozsądna spłata karty kredytowej

Banki wraz z instytucjami parabankowymi oferują nam liczne pożyczki oraz kredyty z kartami płatniczymi. Jak skorzystać z tych produktów finansowych mądrze i dobrze, aby nie wplątać się w pętlę zadłużeń i niepotrzebnych, dodatkowych opłat? Kredyt z kartą może solidnie podreperować nasz domowy budżet, ale jeśli się na niego zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, że do określonej kwoty dojdzie jeszcze spłata karty kredytowej oraz odsetki. Dobrze jest rozłożyć należność na raty miesięczne, które będzie można spłacać w lekki i swobodny sposób. Karty kredytowe oferowane przez banki mogą mieć różną wartość. Zaczyna się od symbolicznych sum. Na początek proponuje się karty o wartości kredytowej 500 złotych, więcej i lepiej zarabiający mogą sobie pozwolić na karty o wartości 1000, 2000, 3000 czy 5000 złotych. Progi są stopniowo coraz wyższe, ale nie to jest w tej chwili najważniejsze. Wiadomo, że nie każdy będzie mógł uzyskać korzystny kredyt. Spłata karty musi odbywać się regularnie, choć może wpływać z dowolnego konta, a wśród osób o wolnych zawodach sprawa jest jeszcze bardziej utrudniona.

Rozsądna spłata karty kredytowej
Rozsądna spłata karty kredytowej

Spłata karty kredytowej – osoby o wolnych zawodach

Osoby o wolnych zawodach, czyli bez etatu, często artyści, mają utrudnioną sytuację w otrzymaniu karty kredytowej o wysokiej wartości. Chyba, że działają z tytułu własnej działalności gospodarczej, udokumentowanej rachunkami, wtedy jest łatwiej. Większość osób w wolnych zawodach pracuje na umowy o dzieło, co bardzo dyskredytuje te osoby w oczach banku i jest uznawane za niesprawiedliwe. Najczęściej, by otrzymać kartę kredytową, muszą wejść we współpracę z kimś dodatkowym, kto ma stałe przychody i na określoną, bardziej korzystną umowę. Często więc można się spotkać z sytuacjami, że o kartę kredytową wspólnie starają się pary, prawdopodobieństwo zgody na wydanie karty dla dwojga jest znacznie większe, niż dla singla, bo nie ma tutaj zwielokrotnionego zarobku. Całą sytuację w dużej mierze ratuje fakt, że jedna z osób w związku ma stały etat. Bank znacznie przychylniej patrzy na takie rozwiązania.

Spłata karty kredytowej  – na jak długo?

Kartę kredytową spłaca się w ratach, wraz z przyznanym kredytem. Wartość i odsetki kredytu to jedno, a wartość karty oraz koszty jej wydania to drugie. Każdy ubiegający się o kartę kredytową powinien o tym wiedzieć. W przeciwnym wypadku można być niemile zaskoczonym wartością rat do spłaty, dodatkowo wzrastającą, jeśli nie potrafimy spłacać należności w terminie. Banki chętnie wchodzą w polemikę w klientami przed podpisaniem umowy. Można pertraktować, na ile rat i lat chcemy rozłożyć okres spłaty karty kredytowej. Im dłuższy będzie to okres, tym raty mogą być mniejsze. Jednak trzeba liczyć się z tym, że wzrosną nam odsetki. Karty kredytowe o niskich nominałach spłaca się przez około 2 lata. Jeśli wzięliśmy wyższy kredyt z kartą do wykorzystania, możemy go spłacać w czasie od 5 do 10 lat. Jeśli kredyt zostanie spłacony przedwcześnie, niektóre banki zwracają niewykorzystane odsetki na konto klienta. Zazwyczaj, po spłaceniu jednej karty kredytowej pojawia się myśl o zainwestowaniu w następną.