Wznowienie karty płatniczej

Korzystanie z karty płatniczej to codzienność mnóstwa osób i trudno znaleźć powód, dla którego miałaby zostać wycofana z użytku. Zadecydować może o tym jednak jej termin ważności, którego obecność stanowić może dla niektórych, zwłaszcza młodszych osób, niemałe zaskoczenie. Co należy zrobić w sytuacji, gdy karta straci na ważności?

Kiedy potrzebne jest wznowienie karty płatniczej?

Użytkownik danej karty płatniczej musi ją wznowić, gdy dobiegnie końca termin ważności. Oczywiście najlepiej mieć tę czynność na uwadze na kilka dni przed wygaśnięciem czasu aktywności plastikowego przedmiotu. Jeżeli natomiast przegapi się ten moment, to nie ma powodu, aby popadać w panikę.

Karta płatnicza po upływie jej terminu ważności jest wznawiana automatycznie i nie powinien przegapić tego dany bank. Wysyła nową na adres korespondencyjny, jeśli dotychczasowa była użytkowana. Mimo wszystko warto również samemu o tym pamiętać, aby w odpowiednim momencie po prostu przestać korzystać z dotychczasowej karty i zacząć dokonywanie transakcji płatniczych z użyciem nowej.

Czy wznowienie karty płatniczej kosztuje?

Opisywana czynność w większości banków nic nie kosztuje. Warto to jednak śledzić przy okazji zmian w tabeli opłat i prowizji. Każdemu bankowi zależy na tym, aby podtrzymywać relacje i umowy ze swoimi klientami, a skoro to konkurencja na rynku spora i nie zawsze jest to takie proste, to przynajmniej w tak podstawowych sprawach nie obciążać ich finansowo.

W wielu bankach klient będzie musiał natomiast zapłacić, jeżeli będzie chciał zmienić wzór karty. Oczywiście wśród możliwych opcji pozostają wyłącznie te, które oferuje firma. Niemożliwym jest zaproponowanie własnego motywu czy umieszczenie na karcie jakiegoś zdjęcia. Z kosztami trzeba będzie się liczyć także w momencie potrzeby wydania duplikatu karty, choć niektóre instytucje finansowe za pierwszym razem oferują taką usługę bezpłatnie.

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

Istnieje kilka sposobów na to, aby aktywować nową kartę płatniczą:

  • można to uczynić za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub strony internetowej firmy,
  • włożyć kartę do bankomatu, podać kod PIN oraz wybrać kwotę wypłaty. Po pierwszej tego rodzaju operacji karta zostanie aktywowana,
  • zadzwonić na infolinię i zlecić aktywację karty konsultantowi,
  • udać się bezpośrednio do oddziału banku i na miejscu aktywować kartę w rozmowie z konsultantem.

Co zrobić ze starą kartą bankową?

W momencie, gdy termin ważności danej karty wygaśnie, staje się ona bezużyteczna. Warto poinformować, że czas aktywności jest zapisany na przedniej stronie karty (miesiąc/rok). Można go również sprawdzić w serwisie internetowym danego banku. Taka informacja jest przydatna przy wykonywaniu różnych transakcji drogą elektronicznych, gdy dane środki mają zostać pobrane z karty, nie zaś przekazane na zasadzie przelewu.

Kartę, która straciła ważność, najlepiej zniszczyć. Rozwiązanie, które najczęściej zalecają konsultanci bankowi, jest przecięcie paska magnetycznego lub chipa. Dzięki temu klient zyska gwarancję, że jego dotychczasowa karta nie zostanie już nigdy użyta i może ze spokojem wyrzucić ją do kosza.