Kredyt obrotowy jako dodatkowe wsparcie dla firmy

Kredyt obrotowy jako dodatkowe wsparcie dla firmy

 

Prowadząc własną firmę, gdzie pod sobą zatrudniamy jeszcze co najmniej kilku pracowników, trzeba mieć świadomość, że nie zawsze wszystko idzie jak z płatka i na drodze może się pojawić mnóstwo problemów. Także finansowych. Z pewnością każdy mniejszy lub większy przedsiębiorca stanął przed sytuacją, że nagle spadł popyt na produkty bądź usługi, co odbiło się na kondycji finansowej firmy oraz jej komercyjnych możliwościach. Dochodzi do sytuacji, gdy trzeba szukać wsparcia na zewnątrz. Czy uda się je znaleźć? Możliwości jest wiele. Większość banków wychodzi z pomocą w stronę przedsiębiorców, którym tymczasowo przestało się wieść lub którzy mimo dość zadowalającej sytuacji w biznesie muszą jednak szukać dodatkowego wsparcia. Każdy problem można rozwiązać, a korzyści, jakie daje wieloletni kredyt obrotowy dla firm, pozwalają szybko odbić się od złej passy i poszybować w górę, aby odzyskać utraconą pozycję na rynku. Przedsiębiorcy korzystają z kredytów obrotowych na różne sposoby. Najczęściej podpisywane są umowy na 5 lat.

Co nam daje kredyt obrotowy?

Zalety kredytu obrotowego sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców się na niego decyduje. I to nie tylko takich, którzy rzeczywiście mają niestabilną sytuację finansową w firmie, ale także tacy, dla których kredyt obrotowy stanowi przy dobrej sytuacji finansów firmy po prostu jedno z dodatkowych wsparć i zabezpieczenie na wypadek, gdyby coś niekorzystnego z dziedziny finansów miałoby się wokół firmy stać. Kredyt obrotowy trafia na oficjalne konto firmowe w postaci określonej sumy pieniędzy. To przedsiębiorca wraz z bankiem ustalają, na jaką kwotę się umawiają. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej wybierają kwotę do 5000 złotych, silniejsi stażem i doświadczeniem na rynku nieco więcej, stawki zaczynają się od 10 000 złotych. Umowę na odnawialny kredyt obrotowy podpisuje się na kilka lat, najczęściej okres trwa 5 lat. To, że przedsiębiorca otrzymuje każdego miesiąca określoną kwotę dodatkową na swoje konto, nie oznacza, że musi to wszystko wydać. Wręcz przeciwnie, tylko oszczędne stosowanie tych pieniędzy przyniesie dodatnie wyniki w działalności firmy.

Kredyt obrotowy w praktyce

Jeśli z 5000 złotych przydzielanych nam w formie limitu na firmowe konto wykorzystamy jedynie 600 złotych – to będziemy mieli wyłącznie tyle do spłacenia. Oczywiście, z obowiązującymi w umowie odsetkami, ale są one na tyle symboliczne, że nie trzeba właściwie o nich wspominać. Po spłaceniu pożyczonej należności z limitu na koncie odnawia się automatycznie czas trwania kredytu i przez kolejne 30 dni możemy wybierać z konta firmowego pieniądze na wydatki związane z działaniem naszego przedsiębiorstwa. Kapitał ten inwestuje się na różne sposoby. Jedni kupują za niego nowy sprzęt do biura i siedzib danej firmy, inni znajdują się w na tyle trudnej sytuacji, że kwoty z kredytu obrotowego przeznaczają na wypłaty dla współpracowników – bywa i tak. Najważniejsze jest to, aby pieniądze uzyskane na kredyt obrotowy szły wyłącznie na regulację spraw związanych z firmą. Tych pieniędzy nie używa się do swoich prywatnych celów.