Wypłata z karty kredytowej w bankomacie

Wypłacanie gotówki z bankomatu to czynność codzienna. W zdecydowanej większości przypadków odbywa się to przy użyciu karty debetowej. W sytuacji podbramkowej wielu klientów może sobie jednak zadawać pytanie, jak działa wypłata z karty kredytowej w bankomacie i ile kosztuje. Cóż, są sposoby, aby w ten sposób wypłacić gotówkę bez prowizji!

Czy możliwa jest wypłata gotówki z karty kredytowej?

Na posiadanie karty kredytowej decyduje się coraz więcej osób. Jeszcze kilka lat temu można ją było postrzegać jako elitarny przedmiot. Współcześnie o jej uzyskanie mogą się ubiegać nawet osoby, które nie posiadają stałego źródła dochodu w formie umowy o pracę. Oczywiście jak w przypadku każdej innej karty, którą otrzymujemy od danego banku, również kredytowa służy przede wszystkim do płacenia.

Jest jednak jeszcze inne możliwe jej zastosowanie, a mianowicie wypłata gotówki. Od razu warto jednak zaznaczyć, że nie jest to ta sama czynność, co w przypadku standardowej karty płatniczej. Wypłata środków przy użyciu kredytowej oznacza poniesienie przez właściciela dodatkowych kosztów. Jak wiedzą wszyscy, którzy znaleźli się kiedykolwiek w podbramkowej sytuacji, potrzebując gotówki i mając tylko kartę kredytową, nie jest to tania opcja.

Ile kosztuje wypłata z karty kredytowej w bankomacie?

Darmowych wypłat z karty kredytowej w bankomacie nie zaoferuje nam żaden bank. Nie ma znaczenia, czy środki w formie fizycznej pobieramy z maszyn własnych danej firmy, czy z urządzeń innych banków. Prowizja za użycie przy operacji karty kredytowej wszędzie zostanie pobrana. Jak wysoka? Wszystko zależy od konkretnej instytucji finansowej, ale należy liczyć się z wysokimi kosztami.

Prowizja wynosi zazwyczaj od 3 do 5%, ale w przypadku mniejszych wypłacanych kwot bank pobierze co najmniej 10 zł. W przypadku Citi Handlowego jest to już jednak wysokość aż 8%. ING Bank Śląski natomiast wprowadził rozróżnienie – przy wypłacie z bankomatów tego banku prowizja wynosi 2% (minimum 5 zł), a z automatów pozostałych firm prowizja wyniesie 3% (minimum 9 zł).

Do kosztu wypłaty z karty kredytowej w bankomacie doliczyć należy także koszt pożyczonych pieniędzy. Przy transakcjach gotówkowych najczęściej nie ma mowy o okresie bezodsetkowym. Od pierwszego dnia bank naliczał będzie zatem wysokie oprocentowanie, w 2021 roku wynoszące zazwyczaj 7,2%. W przeciwieństwie do prowizji jest to wydatek odłożony w czasie, ale przy spłacie karty kredytowej potrafi być o wiele bardziej bolesny.

Sprawdź, czy tańszy nie będzie przelew z karty kredytowej na konto

Poza dokonywaniem płatności za zakupy karta kredytowa może posłużyć także do robienia przelewów. W momencie, gdy klient ją odbiera, otwarty zostaje rachunek karty i to właśnie z niego będzie można dokonywać transferu środków. O tym, na ile będzie to opłacalne, decyduje indywidualny regulamin danego banku oraz tabela opłat i prowizji.

Dla części banków przelewy z karty kredytowej to operację bezgotówkową, co oznacza, że posiadaczowi karty będzie przysługiwał okres bezodsetkowy. W przypadku tych instytucji, które rozpatrują je jako operację gotówkową, czyli tak samo jak dokonywaną kartą kredytową wypłatę pieniędzy z bankomatu, odsetki od pożyczonej kwoty zostają naliczane już od pierwszego dnia po skorzystaniu z limitu kredytowego.

Naturalnie dochodzi do tego podstawowa prowizja. Często spotykana wartość to 2% kwoty operacji przy transferowanych minimum 10 złotych. Nadal może być to jednak wartość mniejsza niż przy wypłacie z bankomatu bezpośrednio kredytówką.

Darmowa wypłata z karty kredytowej? Sprawdź przelew bankomatowy

W wielu sytuacjach można znaleźć alternatywne rozwiązanie i dla wypłaty z karty kredytowej również takowe znajdziemy. Chodzi bowiem o to, aby mimo wszystko prowizji nie płacić. Istnieje na to sposób w postaci przelewu bankomatowego. Pojęcie rzadko spotykane i na pewno przez wiele osób czytane/słyszane po raz pierwszy. Na czym polega?

Od grudnia 2015 roku usługa ta znajduje się w ofercie firmy Euronet. Po włożeniu karty kredytowej do bankomatu należy wybrać opcję przekazu gotówki i podać kilka informacji, m.in. numer swojego telefonu oraz telefonu odbiorcy przekazu, a także swój numer PESEL. Po określeniu kwoty transakcji należy zaakceptować ją kodem PIN. Informacje otrzymane w SMS-ie przekazujemy na numer odbiorcy przekazu.

Następnie przyszły posiadacz gotówki udaje się do bankomatu firmy Euronet i po wybraniu opcji wypłaty bez karty podaje informacje otrzymane w przekazanym SMS-ie. Ostatni ruch to odbiór gotówki. Warto podkreślić, że Euronet nie pobiera prowizji za nadawanie oraz odbiór przekazu, a przekaz bankomatowy rozpatrywany jest w wielu bankach jako transakcja bezgotówkowa. Będąc w sytuacji bez wyjścia, warto wypróbować ten sposób i spróbować zaoszczędzić w ten sposób na prowizji i odsetkach.