Restrukturyzacja kredytu – w czym nam pomaga?

Restrukturyzacja kredytu – w czym nam pomaga?

Restrukturyzacją kredytową nazywamy łączenie wszystkich niespłaconych zobowiązań w jedną celem szybszego i sprawniejszego spłacenia należności. Często w firmach jednoosobowych zdarza się, że narastają pewne wydatki, którym trudno sprostać. Bywa tak chociażby z zadłużeniem z kart kredytowych. Prowadzenie firmy w pojedynkę niesie ze sobą mnóstwo wyzwań, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się łatwe do rozwiązania. Jeśli okaże się, że mamy jeden kredyt niespłacony z tytułu nabycia nowego sprzętu do biura, drugi dotyczący spraw naprawy, a trzeci zaciągnięty specjalnie po to, aby spłacić w wymaganym terminie rachunki – sprawy mogą zacząć nas przerastać. To właśnie z myślą o osobach wplątanych w spirale kredytowe powstało zjawisko restrukturyzacji kredytowej. Po co męczyć się ze spłatą kilku kredytów i pożyczek jednocześnie, skoro można wszystko łatwo złożyć w jedną należność i spłacać w bardziej korzystnych ratach, które nie będą obciążały naszego portfela i powodowały nadmiernego stresu?

Restrukturyzacja kredytuRestrukturyzacja kredytu – zadbaj o nią już dziś!

Przystąpienie do restrukturyzacji kredytu nie jest czymś trudnym i wymagającym skomplikowanych procedur. Wystarczy, że będziemy mieli dokumenty umów wszystkich naszych zobowiązań i przedstawimy je konsultantowi bankowemu. Na podstawie analizy i podliczenia wszystkich naszych zaległości przygotuje on specjalną ofertę kredytu konsolidacyjnego, łączącego wszystkie niespłacone dotąd należności w jedną całość. Obliczona zostanie oczywiście stopa procentowa. Należność zostanie podzielona na tyle rat, ile będzie wskazane. Liczba rat dobierana jest zawsze tak, aby spłacało się nam kredyt jak najwygodniej. Trzeba liczyć się z tym, że stopa kredytowa wzrośnie w sytuacji zdecydowania się na restrukturyzację, ponieważ po podpisaniu nowej umowy z bankiem okres spłaty wszystkich kredytów wydłuża się.

Kto najczęściej decyduje się na restrukturyzację kredytu?

Najczęściej temu rozwiązaniu ufają początkujący i średnio doświadczeni przedsiębiorcy, którzy na samym starcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej niezbyt oszczędnie podchodzą do tematu wydawania pieniędzy. Nierzadko okazuje się, że restrukturyzacja kredytu może stanowić ostatnią deskę ratunku przed wpadnięciem w spiralę zadłużeń. Im dłużej funkcjonują niespłacone kredyty, tym trudniej jest się wyplątać z rosnącego zadłużenia, na czym cierpi cała nasza działalność oraz życie prywatne. Restrukturyzacji ulec może dowolna ilość kredytów, jaka została wzięta na dane nazwisko przedsiębiorcy, nie ma znaczenia, czy są to tylko 3 kredyty, czy też jest ich 10. Banki szczegółowo ustalają reguły spłaty i ewentualne prowizje, które w większości przypadków są jedynie symboliczne. Jeśli spłacimy w terminie wszystkie należności z tytułu restrukturyzacji kredytu, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by móc korzystać dalej z pełnej oferty kredytowej dla przedsiębiorców jak i dla osób zupełnie prywatnych. Łatwość i dostępność współczesnych produktów finansowych nastawia nas na szerszą perspektywę realizacji wszystkich naszych planów i marzeń.