Zadłużenie na karcie kredytowej. Jak je spłacić i czemu rośnie?

Niekontrolowane zadłużenie na karcie kredytowej może przyćmić jej największe zalety. Posiadanie „plastiku” jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na dokonywanie płatności z odroczonym terminem zapłaty. Umożliwia to pokrycie niespodziewanych i nagłych wydatków. Karta kredytowa pozwala również na udział w programach lojalnościowych i promocji prowadzonych przez ich operatorów. Jednak każda transakcja dokonana kartą kredytową wiąże się z zaciągnięciem zadłużenia. Kluczowe w tej kwestii wydaje się więc pytanie jak je spłacić?

W jaki sposób rośnie zadłużenie na karcie kredytowej?

Płatność kartą kredytową wiąże się z pokryciem należności przez bank, co może prowadzić do wniosku, iż jest ona pewną specyficzną formą pożyczki. Używanie karty kredytowej wymaga jednak dużej dyscypliny, gdyż płatności dokonywane kartą kredytową kumulują się, co zwiększa faktyczne zadłużenie wobec banku. Pieniądze wydajemy z łatwością, a potem mamy wrażenie, jakby to ktoś inny płacił naszą kartą i narobił nam długów!

Warto rozważyć spłacenie należności wobec banku za płatności kartą kredytową w terminie bezodsetkowym, co będzie równało się z brakiem konieczności zapłaty odsetek. Jeśli nie posiadamy stosownych środków na spłatę całości zadłużenia, bank zaproponuje pokrycie jego części, to jest najczęściej od 5% do 10% wartości zadłużenia. Niestety, od reszty kwoty zapłacimy odsetki, których oprocentowanie jest zbliżone do maksymalnego oprocentowania kredytu dopuszczalnego przez prawo.

Jak spłacić długi z karty? Kilka podstawowych rad

Każda transakcja dokonana kartą kredytową zadłuża nas na dodatkowe sumy względem banku. Dlatego tak kluczowe jest stosowanie się do kilku podstawowych rad, które pomogą nam zredukować i docelowo pozbyć się zadłużenia:

  • Wyznacz sumę, która lekko przekracza minimalną spłatę wymaganą przez bank, na poczet comiesięcznej spłaty długu.
  • Skorzystaj z pomocy banku. Pracownicy banku zazwyczaj zaproponują nam rozłożenie zobowiązania na równe raty.
  • Rozważ ofertę kredytu konsolidacyjnego, który zamieni wiele zobowiązań finansowych w jedno, z niższym oprocentowaniem.
  • Skorzystaj ze specjalnych ofert przygotowanych przez banki jak np. pożyczka Banku Millennium na spłatę zadłużenia karty kredytowej w innym banku.

Czy możliwa jest konsolidacja zadłużenia na karcie kredytowej?

Banki oferują również możliwość konsolidacji zadłużenia na karcie kredytowej. Oznacza to, iż dochodzi do połączenia kilku zobowiązań finansowych wobec banku w jedną pożyczkę osobistą lub konsolidacyjną. Bank oferujący nam takie rozwiązanie przejmie nasze zadłużenie i zazwyczaj zaoferuje niższe oprocentowanie w spłacaniu ciążących na nas zobowiązań.

Jak nie zadłużać się tym narzędziem finansowym na przyszłość?

Korzystanie z karty kredytowej wymaga ogromnej samodyscypliny finansowej po to, aby nie doszło do zadłużenia. Wielu specjalistów odradza korzystanie z narzędzi takich jak karta kredytowa, jednak istnieją również sposoby na to jak rozsądnie korzystać z takich instrumentów.

Są to między innymi: