Rywalizacja na rynku finansowym jest spora i zacięta. Klient chcący założyć konto może się zmagać z poważnym dylematem i nie jest łatwo wybrać tę najlepszą ofertę. Jednym ze sposobów na banków na przechylenie szali na swoją korzyść jest zaoferowanie klientowi rozmaitych premii. Popularną tego rodzaju usługą jest moneyback.
Na czym polega promocja moneyback?
Moneyback to usługa bankowa umożliwiająca właścicielowi konta oraz karty płatniczej (zarówno debetowej, jak i kredytowej) uzyskanie zwrotu za dokonane przez niego płatności. Jest to coraz częściej pojawiająca się w ofercie wielu banków premiera, dzięki której można zaoszczędzić niemałe pieniądze. Warto natomiast od razu zaznaczyć, że wspomniany zwrot dotyczy tylko części poniesionych kosztów za nabyte towary.
Omawianej usługi nie należy mylić z cashback, która dotyczy wypłaty dodatkowych środków podczas zakupów. W tym przypadku nie otrzymujemy żadnych korzyści, a wypłacane pieniądze w formie gotówki są zwyczajnie pobierane z naszego konta. Moneyback natomiast to forma premii i możliwość bycia nagrodzonym przez bank za aktywne korzystanie z karty płatniczej czy częste dokonywanie określonych transakcji bankowych.
Jakie banki i karty oferują zwrot za płatności
Moneyback zadebiutował na polskim rynku w 2009 roku, pojawiając się w ofercie BZ WBK. Stosunkowo szybko trafił do innych firm, choć nie w każdej pozostaje aktywny do dziś, a zasady zwrotu także się różnią. Przykładowo klienci Eurobanku mogą liczyć na zwrot 5% za wydatki kartą na usługi sportowe, rekreacyjne czy rozrywkowe. Toyota Bank natomiast zwróci część pieniędzy (od 2 do 10%) za zakup paliwa.
W mBanku warunkiem skorzystania z usługi moneyback jest wydanie w miesiącu minimum 250 złotych przy użyciu karty oraz zapewnienie w tym samym okresie wpływów w wysokości przynajmniej 1000 złotych. W Orange Finanse natomiast warunek aktywowania usługi moneyback stanowi wykonanie przez klienta minimum 5 transakcji miesięcznie kartą debetową oraz opłacenie jednej faktury za usługi firmy telekomunikacyjnej Orange.
Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się moneyback w banku Citi Handlowy. Dzięki używaniu Citibank BP Motokarty można odzyskać w ciągu roku nawet 240 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że w każdym pełnym okresie rozliczeniowym trzeba zapłacić kartą za towary czy usługi o łącznej wartości minimum 500 złotych, z czego przynajmniej 250 złotych ze musi zostać wydana na stacjach BP.
Jak zarobić na promocjach moneyback?
Naturalnie trzeba spełnić odpowiednie warunki, aby móc zaczerpnąć korzyści z usługi moneyback. Uzyskanie częściowego zwrotu wydatków będzie realne przy np. zapewnieniu konkretnej sumy wpływów na konto bankowe czy wydaniu określonej kwoty w miesiącu przy użyciu karty. Znaczenie mieć może również miejsce, gdzie dokonujemy zakupów oraz tryb stacjonarny lub internetowy. Bank powinien wskazać kategorie sklepów, w których nabycie towarów umożliwia zysk z usługi moneyback.
Należy odpowiednio zaplanować nasze zakupy, aby w pełni cieszyć się usługą moneyback. Kontrolowanie wydatków, skrupulatne analizowanie tego, czy podobne produkty, ale kupione w innych sklepach, mogą nie przynieść częściowego zwrotu kosztów albo selekcja miejsc, w których dokonamy transakcji, oznacza poświęcenie na te czynności wiele czasu, co nie musi odpowiadać każdemu klientowi. Ponadto zawsze trzeba dokładnie sprawdzać, czy strona internetowa z promocją jest prawdziwa, a nie stanowi sprytną próbę wyłudzenia naszych danych.
Czy warto skorzystać z promocji moneyback
W związku z powyższym moneyback może być dla wielu osób mało atrakcyjną usługą i poświęcanie dla tej promocji tak wiele czasu na planowanie swoich zakupów będzie postrzegane jako poważny mankament. Podobnie jak brak pełnej swobody w doborze miejsc, gdzie chcemy nabyć towary, czy przymus wydania określonej sumy. Zdecydowanie wygodniej jest operować kartą płatniczą gdzie chcemy, kiedy chcemy i wydawać kwoty zgodne z naszymi autentycznymi potrzebami. Do tego lepiej przystosowane są promocje bankowe na założenie konta.
Sama promocja także nie musi być w spojrzeniu klientów na tyle interesująca, aby poświęcać dla niej tyle czasu. W ogólnym rozrachunku zaoszczędzi się bowiem kilkadziesiąt złotych, co przez wiele osób będzie postrzegane jako niewielki i niewart uwagi pieniądz. Zwykle z wydanej konkretnej sumy zwracane jest od 1% do 5%. W niektórych przypadkach zdarza się nawet 10%, ale tylko do konkretnej kwoty (na przykład 100 zł z trzech miesięcy płatności).