Karta kredytowa a debetowa – podobieństwa I różnice

Karta kredytowa a debetowa – podobieństwa I różnice

 Wiele osób myśli, że karta kredytowa a debetowa to żadna różnica. Jest nieco inaczej, nie każdą kartę kredytową możemy nazwać debetową. Możliwość korzystania z dodatkowych środków nie przysługuje wszystkim kartom kredytowym. Warto zwrócić na to uwagę, przeglądając oferty banków. Jeśli zamawiamy nową kartę kredytową w założeniu, by wypłacać za jej pomocą pieniądze wypłatę i wszystkie wpływy na konto, przedstawiciel banku spyta nas, czy chcielibyśmy skorzystać z karty debetowej, czy pozostawiamy kartę bez debetu do wykorzystania.

Wiadomo, że możliwość zdebetowania zawsze kusi, bo to są zawsze dodatkowe środki na przyjemności, nawet przy niskich zarobkach. Problemy zaczynają się wtedy, gdy weźmiemy zbyt duży debet i trudno będzie go spłacić. Decydując się na kartę debetową, trzeba określić stopień własnych wydatków, żeby należności minusowe mogły być lekko spłacane w wyznaczonych do tego terminach. Dodatkowo, wypłata z karty kredytowej z bankomatu obciążona jest wysokimi prowizjami. Na to też trzeba zwracać uwagę.

Karta kredytowa a debetowaKarta kredytowa a debetowa – na jaki okres

Zamawiając kartę kredytową, możemy ustalić z przedstawicielem banku, na jak długo ma być ważna. Zazwyczaj karty kredytowe w formie classic są ważne na 2 lata. Można zdecydować się na karty krócej ważne. Takie rozwiązanie przyjmuje postać kart przedpłaconych, czyli takich, które muszą zostać specjalnie zasilane, by użytkownik mógł z nich korzystać. Karty tego typu wykorzystują często niepełnoletni użytkownicy, uczniowie szkół, zależni od rodziców. Te karty nie są debetowe i można na nie przelać określoną sumę pieniędzy. Karta debetowa może zależeć od stopnia naszych zarobków, ale to nie jest warunek. Jeśli mamy klasyczne konto debetowe, nasz debet będzie wynosił kwotę będącą średnią naszych zarobków z ostatnich trzech miesięcy. Jeśli debet będzie stały lub sukcesywnie się powiększający – możemy od banku otrzymać propozycje jego zwiększenia za pomocą dodatkowego kapitału kredytowego. Wiele osób z tego korzysta i bardzo chwali sobie tego typu rozwiązanie. Można uzyskać prawo do debetu nawet na kwotę 5000 złotych i to wcale nie przy nie wiadomo jak wysokich zarobkach. Propozycja tego typu z całą pewnością warta jest rozważenia.

Karta kredytowa a debetowa

Obiema kartami, kredytową oraz debetową, możemy płacić tak samo, wykorzystując czytniki kart w sklepach i lokalach usługowych. To samo tyczy się także zakupów w Internecie. W obu przypadkach do dokonania finalizacji zakupów przez Internet potrzebne będzie wpisanie określonego kodu, obecnego na odwrocie każdej karty kredytowej. Do debetówki potrzebujemy jednak rachunku osobistego, a karta kredytowa wyrobiona może być bez konta w danym banku.

Nawet, jeśli mamy możliwość wzięcia dużego debetu na karcie, warto rozważnie podchodzić do wydatków. Debet, niezależnie od tego, czy możemy wykorzystać dodatkowo 300 czy 5000 złotych, trzeba spłacić w ciągu 30 dni. W sytuacji, gdy zarabia się 2000 złotych miesięcznie i do tego większość tych pieniędzy idzie na codzienne potrzeby, spłacanie zbyt wysokiego salda debetowego zmienić się może w prawdziwą udrękę. Polecamy więc racjonalne zarządzanie finansami. To zawsze wychodzi wszystkim na zdrowie, bez względu na stopień znajomości zasad ekonomii i bankowych umów.