Co wpisać w tytule przelewu za raty?

Po wzięciu pożyczki czy kredytu rozpoczyna się okres spłaty zobowiązania. Istnieje na to kilka sposobów (pośrednictwem bankowości internetowej czy w aplikacji mobilnej), ale wszystko sprowadza się do tego, aby w ustalonych z bankiem ramach czasowych spłacić kolejne raty. Przy często stosowanej opcji przelewu należy go zatytułować. Co należy wpisać w nazwie dokonywanej transakcji?

Co wpisać w tytule przelewu za raty?

Sposobów na to, aby spłacić ratę kredytu, jest co najmniej kilka. Istnieje opcja automatycznego pobrania środków z konta kredytobiorcy, ustawienie zlecenia stałego, skorzystanie z przekazu pocztowego czy dokonanie wpłaty w kasie banku. Oczywiście nie brakuje także opcji przelewu na rachunek danej instytucji finansowej, na przykład przy spłacie karty kredytowej.

Nie ma natomiast jakiejś uniwersalnej, obowiązującej dla wszystkich banków zasady ustalającej tytuł przelewu za raty. Kredytobiorca ma w tym aspekcie dość dużą swobodę. Najczęściej zaleca się, aby w tytule umieścić numer umowy kredytowej lub postawić na klarowne hasło np. spłata raty kredytu.

Czego nie można wpisywać w tytule przelewu?

Naturalnie w tytule przelewu nie można wpisywać wszystkiego. Pewnych rzeczy po prostu nie wolno umieszczać. Warto pamiętać bowiem, że tytuł przelewu widoczny jest zarówno dla banku, jak i dla odbiorcy płatności, a w przypadku tak istotnej sprawy jak spłata raty, kredytodawca tym bardziej musi mieć pewność, w jakiej sprawie dana operacja została zrealizowana.

W tytule przelewu musi być zawarta konkretna informacja. Nie można posługiwać się ogólnikami, np. przelew pieniędzy. Nie należy stosować także określeń wulgarnych, żartobliwych czy zwrotów, ze względu na które można zostać posądzonym o naruszenie prawa. Oczywiście nie wolno również podawać danych osobowych osób trzecich czy innych informacji prywatnych.

Jakie jeszcze informacje trzeba wpisać przy przelewie?

Poza tytułem przelewu należy wpisać kilka innych informacji:

  • imię i nazwisko odbiorcy (w przypadku spłaty raty kredytu nazwę instytucji finansowej)
  • adres odbiorcy (w większości przypadkach opcjonalnie)
  • 26-cyfrowy numer konta bankowego odbiorcy
  • kwotę przelewu

Oczywiście przed potwierdzeniem dokonywanej transakcji będzie można jeszcze wszystko dokładnie zweryfikować i na spokojnie sprawdzić wpisane dane potrzebne do przelewu. W zależności od sytuacji — warto się nie spieszyć przy wpisywaniu informacji, a sprawdzone już dane, co do których nie mamy wątpliwości i przynajmniej jeden przelew zakończył się powodzeniem, dodać do listy kontaktów. Przy kolejnej transakcji system już zasugeruje danego odbiorcę i uzupełni poszczególne pola automatycznie.

Czemu warto wpisywać nieobowiązkowe dane adresata przelewu?

Zasadniczo adres odbiorcy przelewu nie jest sprawą fundamentalną, aczkolwiek w niektórych przypadkach adresat może zaznaczyć, iż warto go wprowadzić (np. w przypadku spłat raty kredytu). Na pewno tona osobie wykonującej operację spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe oznaczenie adresata przelewu.

Uwzględnienie adresu odbiorcy może być przydatne np. w sytuacji, w której zostanie popełniony błąd, a pieniądze transferowane na niewłaściwe konto. Bank nie ma obowiązku automatycznego cofania przelewu, dlatego dobrze jest móc przywołać również podany adres odbiorcy i jak najlepiej przedstawić instytucji finansowej zaistniałą pomyłkę.