Wydaje się, że czasy trzymania gotówki w skarpecie minęły bezpowrotnie. Większość z nas zgromadzone funduszu przechowuje na koncie bankowym, a gotówki stanowi co najwyżej ich jakąś część. Ten artykuł skupi się na odpowiedzi na pytania, czy istnieją jakieś limity przelewów, czy istnieje limit środków na koncie, jaka jest maksymalna kwota gwarantowana przez BFG oraz jakie są sposoby na walkę z inflacją. Zapraszamy do lektury.
Ile można mieć pieniędzy na koncie bankowym?
Nie istnieją żadne regulacje traktujące o maksymalnej kwocie pieniędzy na koncie bankowym. Oznacza to, iż jeśli pochodzą one z legalnego źródła, nie grożą nam z tego tytułu żadne konsekwencje. Jest to niezależne od tego, ile można mieć kont bankowych i jak wielka kwota znajdzie się na pojedynczym wybranym rachunku.
Nie oznacza to oczywiście, że trzymanie zawrotnych sum na jednym koncie jest sensowne. Po pierwsze, stały spadek nabywczej wartości pieniądza (inflacja) sprawia, że z roku na rok rzeczywiste oszczędności będą malały. Zatem lepiej część środków przeznaczyć na wszelkiego rodzaju inwestycje.
Po drugie, jakkolwiek stabilną instytucją nie wydawałby się dany bank, w długiej perspektywie czasowej zawsze może upaść. Tymczasem państwowy fundusz gwarantuje klientom banków zwrot środków tylko do określonej sumy. Ile wynosi kwota, na którą można liczyć w razie skrajnych problemów finansowych banku (niezależnie od posiadania jednego lub dwóch kont w jednym banku)?
Maksymalna kwota gwarantowana przez BFG
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest organem, którego zadaniem jest zapewnienie gwarancji depozytów bankowych w Polsce. Maksymalną kwotą gwarantowaną w pełni przez BFG jest równowartość 100 tysięcy euro. Oznacza to, że z poczuciem bezpieczeństwa można mieć na koncie w jednym banku nieco ponad 300 tysięcy złotych. W jaki sposób po nie sięgnąć w razie kłopotów banku?
Wypłata środków przekraczających tę kwotę jest wypłacana wyłącznie na wniosek deponenta. Sam proces powinien być naprawdę szybki. Maksymalny termin rozpoczęcia wypłat przez BFG mija 7 dni po tym, jak konkretny bank ogłosi upadłość. Przedawnienie roszczeń klientów wobec funduszu następuje jednak aż po pięciu latach. Oznacza to, że właśnie tyle czasu można domagać się zwrotu swoich pieniędzy.
Limity przelewów w polskich bankach
Limit przelewów ustalany jest przez bank, w którym konto ma klient. Gdzie jest haczyk? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bank jest zobligowany do poinformowania urzędu skarbowego o każdej transakcji, które dotyczą przelewu powyżej 15 tysięcy euro. Jest to skutkiem ustawy traktującej o finansowanie terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy. Dane te trafią również do ABW i CBA.
Banki pozwalają na regulację limitów przelewów dla transakcji dokonywanych przez internet, przez aplikację mobilną oraz tych dokonanych za pomocą BLIK-a. Ich maksymalna kwota może różnić się w zależności od banku. Bardzo często limit, który możemy ustalić w aplikacji mobilnej, będzie niższy niż ten wyznaczony na stronie internetowej lub stacjonarnie.
Zmiany wysokości wyżej wymienionych limitów transakcji możemy dokonać w każdej placówce naszego banku. Istnieje również możliwość wprowadzenia zmian online, przez stronę internetową banku lub aplikację mobilną, w zakładce limity, po uprzednim zalogowaniu się na swoje konto.
Czemu nie warto trzymać wszystkich pieniędzy na koncie?
Trzymanie pieniędzy na koncie jest po prostu nieopłacalne. Głównym czynnikiem, który pożera nasze oszczędności, jest wysoka inflacja. Rok do roku, w marcu 2022 roku, wyniosła aż 10,9%. To coś, z czym ostatni raz mierzyliśmy się w 2000 roku. Oznacza to, iż średnio te same produkty rok temu były tańsze o 10,9%. Oraz niestety to, że za nasze pieniądze zachomikowane na koncie kupimy o prawie 11% mniej dóbr.
Nie oznacza to, iż powinniśmy pozbyć się wszystkich środków z naszego konta. Warto zostawić kilka tysięcy na czarną godzinę! Inflację można jednak pokonać lub w znaczącym stopniu ograniczyć jej negatywny efekt na nasze pieniądze. Opcjami, które pozwolą nam uchronić się przed inflacją, są między innymi:
- inwestycja w złoto, srebro i inne metale szlachetne,
- inwestycja w papiery wartościowe i akcje spółek na giełdzie,
- długoterminowe obligacje skarbu państwa, indeksowane o inflację,
- inwestycja w sztukę lub towary luksusowe,
- kryptowaluty,
- inwestycje w nieruchomości.
Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem finansowym. Przed podjęciem decyzji rozważ wszystkie za i przeciw. Jeżeli nie posiadasz olbrzymich ilości gotówki na kontach, martwienie się inflacją w kontekście oszczędności nie jest najzdrowsze. Co więcej, mając stałą pracę, można liczyć, że dzięki postępującej za inflacją presji płacowej pensja rosła będzie szybciej, niż średnioroczny spadek wartości nabywczej pieniądza.