Ile można mieć kont bankowych?

W dzisiejszych czasach, banki prześcigają się w oferowaniu klientom korzystniejszych warunków, jeśli chodzi o założenie i prowadzenie rachunku bankowego. Nic dziwnego, że coraz więcej osób, kuszonych atrakcyjnymi bonusami i zaletami takiego rozwiązania, decyduje się na posiadanie kilku kont w różnych bankach. Ten artykuł odpowie na pytanie czy istnieje jakiś limit kont bankowych, które może założyć jedna osoba, oraz czy posiadanie kont w kilku bankach jest opłacalne.

Ile można mieć kont bankowych?

W polskim prawie nie istnieją żadne regulacje, które określałyby maksymalną dopuszczalną liczbę kont bankowych. Każda osoba może posiadać w zasadzie nieograniczoną liczbę rachunków bankowych, a jedynymi restrykcjami są te, które nakłada na nas indywidualnie bank w którym otwieramy konto. W praktyce trudno o dwa jednakowe konta w tym samym banku.

W większości przypadków, banki dopuszczają założenie jednego konta osobistego oraz nawet do kilkunastu kont oszczędnościowych. Do wyjątkowych należy oferta, która wystosował mBank – pozwala ona otworzyć nawet dziesięć kont osobistych jednej osobie, a w dodatku do każdej z nich wyrobić stosowną kartę płatniczą. Co więcej, dostęp do wszystkich z nich możemy uzyskać pod jednym wspólnym numerem klienta. Pozostaje tylko pytanie, w jakim celu dzielić nasz depozyt pieniężny w banku na tak wiele subkont…

Czemu warto mieć konta w kilku bankach?

Posiadanie kont w wielu bankach niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejszym z nią jest ochrona gwarancyjna zapewniana przez pieniądze zgromadzone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, który zabezpiecza środki zdeponowane na każdym z kont w wysokości do 100000 euro. Osoba dysponująca pieniędzmi znacznie przekraczającymi tę wartość, może po prostu podzielić swój majątek i zdeponować go na kilku rachunkach, aby być pewnym.

Inni rachunek w banku może okazać się zbawienny również wtedy, kiedy nasz główny bank ma przerwę techniczną lub doszło do awarii.  Przydaje się to również wtedy, gdy nie zauważymy upłynięcia daty ważności karty. Wiele kont pozwala również na stosowne rozdysponowanie naszych środków, pozwolić na podział środków i dać motywację do oszczędzania. Wiele kont to również wiele kart płatniczych, co można okazać się pomocne w przypadku zgubienia jednak z kart lub gdy upłynie ważność jednej z nich. Ostatecznie zamknięcie jednego z kont nie stanowi dziś żadnego problemu. Często możemy zrobić to nawet przez internet!

Zachęcają do tego również promocje bankowe

Posiadanie wielu kont pozwala na skorzystanie ze znacznej ilości ofert dodatkowych, akcji promocyjnych, zniżek oraz programów lojalnościowych, które oferowane są przez banki w zamian za założenie i prowadzenie rachunku bankowego. Potencjalny zysk z każdej takiej oferty może wynieść nawet kilkaset złotych. Potem warto obserwować również promocje typu moneyback, aby odzyskiwać część kwot z codziennych płatności.

Znaczna część promocji bankowych nagradza klienta finansowo w zamian za spełnienie konkretnych warunków, które często dotyczą liczby oraz kwot dokonanych transakcji. To popularny sposób na dorobienie 200 zł. Istnieją również oferty, które premiują użytkownika za polecenie usług danego banku lub samo założenie konta. Poza środkami finansowymi, założenie rachunku osobistego i spełnienie określonych przez bank warunków może zagwarantować bony na zakupy w serwisach takich jak Allegro (PKO BP) czy Aliexpress (mBank).